See emä on Wiktionary
{
"categories": [
{
"_dis": "0 0 0 0",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Family",
"orig": "fi:Family",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "emakko"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "emi"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "emintimä"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "emo"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "emäkki"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "emäntä"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "emäs"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "emätin"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "emätti"
}
],
"etymology_links": [
[
"*emä",
"Reconstruction:Proto-Finnic/emä"
],
[
"ema",
"ema#Estonian"
],
[
"*emä",
"Reconstruction:Proto-Uralic/emä"
],
[
"eme",
"eme#Hungarian"
],
[
"небя",
"небя#Tundra_Nenets"
],
[
"äiti",
"äiti#Finnish"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*emä"
},
"expansion": "Proto-Finnic *emä",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "ema"
},
"expansion": "Estonian ema",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-pro",
"3": "*emä"
},
"expansion": "Proto-Uralic *emä",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "eme",
"3": "",
"4": "sow"
},
"expansion": "Hungarian eme (“sow”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "yrk-tun",
"2": "небя"
},
"expansion": "Tundra Nenets небя (nyebya)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "mother (of a person)"
},
"expansion": "“mother (of a person)”",
"name": "m-g"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *emä (compare Estonian ema), from Proto-Uralic *emä (compare Hungarian eme (“sow”), Tundra Nenets небя (nyebya)).\nMostly displaced in the sense “mother (of a person)” by the borrowed äiti.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "emä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emäin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "emää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emäksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "emin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emieni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"rare",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emääni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emääni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emiini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "eminäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "emikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "emättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"rare",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "eminäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "emiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "emättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "eminesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emäimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"rare"
]
},
{
"form": "emäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "eminämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emäksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "emiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "emättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "eminemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emäinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"rare",
"second-person"
]
},
{
"form": "emäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "eminänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emäksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "emiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "emättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "eminenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emäinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"rare",
"third-person"
]
},
{
"form": "emäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eminään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eminänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emäkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "emäksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "emikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "emiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "emättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eminensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "emä",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "emä",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "em",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "emo"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "isä"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "24 24 28 24",
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"mother"
],
"id": "en-emä-fi-noun-zwYi7ypm",
"links": [
[
"mother",
"mother"
]
],
"raw_glosses": [
"(archaic) mother"
],
"synonyms": [
{
"word": "äiti"
}
],
"tags": [
"archaic"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "24 24 28 24",
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"mother of an animal, dam"
],
"id": "en-emä-fi-noun-tVog5va2",
"links": [
[
"mother",
"mother"
],
[
"dam",
"dam"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "8 8 43 42",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "24 24 28 24",
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emäalus"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emäfunktio"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emäjoki"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emäkallio"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emäkarhu"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emäkaupunki"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emäkirkko"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emäkylä"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emälaiva"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emälammas"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emälippu"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emäliuos"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emämaa"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emämunaus"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emäpitäjä"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emäputki"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emäpuu"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emäseurakunta"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emäsika"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emätila"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emävale"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emävalhe"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "emäyhtiö"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "etikkaemä"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "itiöemä"
},
{
"_dis1": "0 0 100 0",
"sense": "compounds",
"word": "metsänemä"
}
],
"glosses": [
"womb"
],
"id": "en-emä-fi-noun-~-qoNd04",
"links": [
[
"womb",
"womb"
]
],
"raw_glosses": [
"(archaic) womb"
],
"synonyms": [
{
"word": "kohtu"
}
],
"tags": [
"archaic"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "8 8 43 42",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "24 24 28 24",
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
3
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "motherland",
"text": "emämaa",
"translation": "motherland",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
3
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "parent tree",
"text": "emäpuu",
"translation": "parent tree",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
3
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
4
]
],
"english": "headtube",
"text": "emäputki",
"translation": "headtube",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
3
]
],
"english": "whopper (big lie)",
"text": "emävale",
"translation": "whopper (big lie)",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"mother, parent, head, major"
],
"id": "en-emä-fi-noun-LlTeb-GZ",
"links": [
[
"mother",
"mother"
],
[
"parent",
"parent"
],
[
"head",
"head"
],
[
"major",
"major"
]
],
"raw_glosses": [
"(as modifier) mother, parent, head, major"
],
"raw_tags": [
"as modifier"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈemæ/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞mæ]"
},
{
"rhymes": "-emæ"
}
],
"word": "emä"
}
{
"coordinate_terms": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "isä"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "taatta"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "ätti"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"sense": "folk poetic",
"word": "iso"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "emikko"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "emo"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "emäavanto"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "emäin"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "emäjuuri"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "emäkana"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "emäkasvo"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "emälaine"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "emälammas"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "emämaa"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "emämuna"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "emänain"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "emänoora"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "emäpuu"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "emätöin"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "metsäemä"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "vesiemä"
}
],
"etymology_links": [
[
"*emä",
"Reconstruction:Proto-Finnic/emä"
],
[
"emä",
"emä#Finnish"
],
[
"ema",
"ema#Estonian"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*emä"
},
"expansion": "Proto-Finnic *emä",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "emä"
},
"expansion": "Finnish emä",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "ema"
},
"expansion": "Estonian ema",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *emä. Cognates include Finnish emä and Estonian ema.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "emä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emmiin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emmää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emmiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emmää",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emmii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emäs",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "emäst",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "emälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "emäl",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "emält",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "emäks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "emännä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emmään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eminnä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "emmiin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "emänt",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun"
},
"expansion": "emä",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"e‧mä"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧mä"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "18 41 41",
"kind": "other",
"langcode": "izh",
"name": "Female family members",
"orig": "izh:Female family members",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "69 15 15",
"kind": "other",
"langcode": "izh",
"name": "Parents",
"orig": "izh:Parents",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
7,
10
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "Mother stands still and doesn't know, what she should do first:",
"ref": "1936, D. I. Efimov, Lukukirja: Inkeroisia alkușkouluja vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 27:",
"text": "Seisoo emä i ei tiijä, mitä hänelle enstää tehä:",
"translation": "Mother stands still and doesn't know, what she should do first:",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"mother"
],
"id": "en-emä-izh-noun-zwYi7ypm",
"links": [
[
"mother",
"mother"
]
]
},
{
"alt_of": [
{
"word": "emänoora"
}
],
"categories": [
{
"_dis": "2 2 6 2 2 34 34 5 2 2 2 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "1 1 3 1 1 38 38 3 1 1 1 1 1 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "1 49 49",
"kind": "other",
"name": "Ingrian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "18 41 41",
"kind": "other",
"langcode": "izh",
"name": "Female family members",
"orig": "izh:Female family members",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"short for emänoora"
],
"id": "en-emä-izh-noun-pJS-6Ho8",
"links": [
[
"emänoora",
"emänoora#Ingrian"
]
],
"tags": [
"abbreviation",
"alt-of"
]
},
{
"alt_of": [
{
"word": "emäavanto"
}
],
"categories": [
{
"_dis": "2 2 6 2 2 34 34 5 2 2 2 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "1 1 3 1 1 38 38 3 1 1 1 1 1 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "1 49 49",
"kind": "other",
"name": "Ingrian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "18 41 41",
"kind": "other",
"langcode": "izh",
"name": "Female family members",
"orig": "izh:Female family members",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"short for emäavanto"
],
"id": "en-emä-izh-noun-eL2hj4En",
"links": [
[
"emäavanto",
"emäavanto#Ingrian"
]
],
"tags": [
"abbreviation",
"alt-of"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈemæ/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞mæˑ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈemæ/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞mæˑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "/ˈemæ/",
"tags": [
"Hevaha"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞mæˑ]",
"tags": [
"Hevaha"
]
},
{
"rhymes": "-emæ"
}
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "emo"
}
],
"word": "emä"
}
{
"etymology_links": [
[
"*emä",
"Reconstruction:Proto-Finnic/emä"
],
[
"emä",
"emä#Finnish"
],
[
"ema",
"ema#Veps"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "urj-pro",
"inh": "1"
},
"expansion": "",
"name": "dercat"
},
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*emä",
"4": "",
"5": "mother"
},
"expansion": "Proto-Finnic *emä (“mother”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "emä"
},
"expansion": "Finnish emä",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "ema"
},
"expansion": "Veps ema",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *emä (“mother”). Cognates include Finnish emä and Veps ema.",
"forms": [
{
"form": "emän",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "emyä",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "emiä",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-V/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "emä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative"
]
},
{
"form": "emän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "emyä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emie",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "emäh",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emih",
"source": "declension",
"tags": [
"illative"
]
},
{
"form": "emäššä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "emäštä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "emällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "emältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "emäkši",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "emänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "emineh",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "emättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "emin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-T/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "emä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative"
]
},
{
"form": "emän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "emiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emie",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "emäh",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emih",
"source": "declension",
"tags": [
"illative"
]
},
{
"form": "emäššä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "emäštä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "emällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "emäldä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emildä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "emäkši",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "emänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "emänke",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eminke",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "emättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "emäčči",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "emičči",
"source": "declension",
"tags": [
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "emin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-poss",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"possessive"
]
},
{
"form": "emäš",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emäh",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "krl",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "emän",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "emyä//emiä",
"9": "",
"cat2": "",
"f1request": "1",
"f3request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "emä (genitive emän, partitive emyä /emiä)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "emän",
"2": "emyä//emiä"
},
"expansion": "emä (genitive emän, partitive emyä /emiä)",
"name": "krl-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"emä"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "m",
"2": "m"
},
"name": "krl-decl-V/koira"
},
{
"args": {
"1": "emä",
"10": "emänä",
"11": "-",
"12": "emättä",
"13": "-",
"14": "emät",
"15": "emien",
"16": "emie",
"17": "emih",
"18": "emissä",
"19": "emistä",
"2": "emän",
"20": "emillä",
"21": "emiltä",
"22": "emiksi",
"23": "eminä",
"24": "emineh",
"25": "emittä",
"26": "-",
"27": "emin",
"3": "emyä",
"4": "emäh",
"5": "emäššä",
"6": "emäštä",
"7": "emällä",
"8": "emältä",
"9": "emäkši",
"d": "V",
"type": "type 5/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">koira</i>, no gradation"
},
"name": "krl-decl-table"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "m"
},
"name": "krl-decl-T/koira"
},
{
"args": {
"1": "emä",
"10": "emänä",
"11": "emänke",
"12": "emättä",
"13": "emäčči",
"14": "emät",
"15": "emin",
"16": "emie",
"17": "emih",
"18": "emissä",
"19": "emistä",
"2": "emän",
"20": "emillä",
"21": "emildä",
"22": "emiksi",
"23": "eminä",
"24": "eminke",
"25": "emittä",
"26": "emičči",
"27": "emin",
"3": "emiä",
"4": "emäh",
"5": "emäššä",
"6": "emäštä",
"7": "emällä",
"8": "emäldä",
"9": "emäkši",
"d": "T",
"type": "type 5/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">koira</i>, no gradation"
},
"name": "krl-decl-table"
},
{
"args": {},
"name": "krl-decl-poss"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"female animal"
],
"id": "en-emä-krl-noun-LtCApKdV",
"links": [
[
"female",
"female"
],
[
"animal",
"animal"
]
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "North Karelian",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "38 49 13",
"kind": "other",
"name": "Karelian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"ovary (of a plant)"
],
"id": "en-emä-krl-noun-wAyPLbJE",
"links": [
[
"ovary",
"ovary"
]
],
"qualifier": "North Karelian",
"raw_glosses": [
"(North Karelian) ovary (of a plant)"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "North Karelian",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"synonym of muamo"
],
"id": "en-emä-krl-noun-h48j~FpY",
"links": [
[
"muamo",
"muamo#Karelian"
]
],
"raw_glosses": [
"(North Karelian or dialectal or archaic) synonym of muamo"
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "muamo"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈemæ/"
}
],
"word": "emä"
}
{
"categories": [
{
"_dis": "0 0",
"kind": "other",
"langcode": "vot",
"name": "Family",
"orig": "vot:Family",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"etymology_links": [
[
"*emä",
"Reconstruction:Proto-Finnic/emä"
],
[
"*emä",
"Reconstruction:Proto-Uralic/emä"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*emä"
},
"expansion": "Proto-Finnic *emä",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "urj-pro",
"3": "*emä"
},
"expansion": "Proto-Uralic *emä",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *emä, from Proto-Uralic *emä.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vot-decl/päive",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "VIII/päive",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "emä",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emäd",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emä",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emije",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emiit",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emäse",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emiise",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emäz",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emiiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "emäss",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emiiss",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "emälle",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emiille",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "emäll",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emiill",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "emält",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emiilt",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "emässi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emiissi",
"source": "inflection",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
"source": "inflection"
},
{
"form": "For dialectal differences between case endings",
"source": "inflection"
},
{
"form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular"
]
},
{
"form": "nominative",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular"
]
},
{
"form": "the genitive.",
"source": "inflection"
},
{
"form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
"source": "inflection"
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"var": ""
},
"expansion": "emä",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "emä",
"name": "vot-noun"
}
],
"hyphenation": [
"e‧mä"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧mä"
]
}
],
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"mother"
],
"id": "en-emä-vot-noun-zwYi7ypm",
"links": [
[
"mother",
"mother"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "2 2 6 2 2 34 34 5 2 2 2 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 90",
"kind": "other",
"name": "Votic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "15 85",
"kind": "other",
"name": "Votic päive-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a (large) hole in the ice through which a seine may be pulled or dragged"
],
"id": "en-emä-vot-noun-6cbDnKUH",
"links": [
[
"hole",
"hole"
],
[
"ice",
"ice"
],
[
"seine",
"seine"
],
[
"pull",
"pull"
],
[
"drag",
"drag"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "emäavanto"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈemæ/",
"note": "Luutsa, Liivčülä"
},
{
"ipa": "[ˈemʲæ]",
"note": "Luutsa, Liivčülä"
},
{
"ipa": "/ˈemæ/",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"ipa": "[ˈemʲæ]",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"ipa": "/ˈemæ/",
"note": "Central Votic"
},
{
"ipa": "[ˈemæ]",
"note": "Central Votic"
},
{
"ipa": "/ˈemæ/",
"note": "Eastern Votic"
},
{
"ipa": "[ˈemæ]",
"note": "Eastern Votic"
},
{
"rhymes": "-emæ"
}
],
"word": "emä"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Proto-Samic",
"lang_code": "smi-pro",
"word": "*eamē"
},
{
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"word": "*emä"
},
{
"lang": "Proto-Samoyedic",
"lang_code": "syd-pro",
"word": "*ämä"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Hungarian",
"lang_code": "hu",
"sense": "sow",
"word": "eme"
},
{
"lang": "Hungarian",
"lang_code": "hu",
"raw_tags": [
"reshaped by analogy or addition of morphemes"
],
"word": "emse"
}
],
"lang": "Ugric",
"lang_code": "unknown"
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-pro",
"2": "noun"
},
"expansion": "*emä",
"name": "head"
}
],
"lang": "Proto-Uralic",
"lang_code": "urj-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Uralic/emä",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Proto-Uralic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"mother"
],
"id": "en-emä-urj-pro-noun-zwYi7ypm",
"links": [
[
"mother",
"mother"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Proto-Uralic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"woman"
],
"id": "en-emä-urj-pro-noun-zy5b~x7w",
"links": [
[
"woman",
"woman"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "emä"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "ema"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "emä"
},
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"word": "emä"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "North Karelian",
"lang_code": "krl-nor",
"word": "emä"
},
{
"lang": "South Karelian",
"lang_code": "krl-sou",
"word": "emä"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl"
},
{
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"word": "jemā"
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"word": "emä"
},
{
"lang": "Ludian",
"lang_code": "lud",
"word": "emä"
},
{
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"word": "ema"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "imä"
},
{
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "emä"
}
],
"etymology_links": [
[
"*emä",
"Reconstruction:Proto-Uralic/emä"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro",
"2": "urj-pro",
"3": "*emä"
},
"expansion": "Proto-Uralic *emä",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Uralic *emä.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-decl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emä",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emät",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emän",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "emät",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "emän",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emäden",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emeiden",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emädä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emeidä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emässä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emähnä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emeissä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emeihnä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emästä",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emeistä",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emähen",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emeihen",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emällä",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emeillä",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emältä",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emeiltä",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emälen",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emälek",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emeilen",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emeilek",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emänä",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emeinä",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emäksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emeiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emän",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "emein",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "emänek",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emeinek",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättä",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emeittä",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "emä"
},
"name": "urj-fin-decl"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/emä",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic nominals by type/a-ei",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "emäkko"
},
{
"word": "emäntä"
},
{
"word": "emintimä"
}
],
"glosses": [
"mother"
],
"id": "en-emä-urj-fin-pro-noun-zwYi7ypm",
"links": [
[
"mother",
"mother"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "*äitei"
}
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "emä"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Proto-Finnic",
"Finnish terms derived from Proto-Uralic",
"Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
"Finnish terms inherited from Proto-Uralic",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/emæ",
"Rhymes:Finnish/emæ/2 syllables",
"fi:Family",
"vot:Family"
],
"derived": [
{
"word": "emakko"
},
{
"word": "emi"
},
{
"word": "emintimä"
},
{
"word": "emo"
},
{
"word": "emäkki"
},
{
"word": "emäntä"
},
{
"word": "emäs"
},
{
"word": "emätin"
},
{
"word": "emätti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emäalus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emäfunktio"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emäjoki"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emäkallio"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emäkarhu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emäkaupunki"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emäkirkko"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emäkylä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emälaiva"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emälammas"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emälippu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emäliuos"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emämaa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emämunaus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emäpitäjä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emäputki"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emäpuu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emäseurakunta"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emäsika"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emätila"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emävale"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emävalhe"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "emäyhtiö"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "etikkaemä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "itiöemä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "metsänemä"
}
],
"etymology_links": [
[
"*emä",
"Reconstruction:Proto-Finnic/emä"
],
[
"ema",
"ema#Estonian"
],
[
"*emä",
"Reconstruction:Proto-Uralic/emä"
],
[
"eme",
"eme#Hungarian"
],
[
"небя",
"небя#Tundra_Nenets"
],
[
"äiti",
"äiti#Finnish"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*emä"
},
"expansion": "Proto-Finnic *emä",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "ema"
},
"expansion": "Estonian ema",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-pro",
"3": "*emä"
},
"expansion": "Proto-Uralic *emä",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "eme",
"3": "",
"4": "sow"
},
"expansion": "Hungarian eme (“sow”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "yrk-tun",
"2": "небя"
},
"expansion": "Tundra Nenets небя (nyebya)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "mother (of a person)"
},
"expansion": "“mother (of a person)”",
"name": "m-g"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *emä (compare Estonian ema), from Proto-Uralic *emä (compare Hungarian eme (“sow”), Tundra Nenets небя (nyebya)).\nMostly displaced in the sense “mother (of a person)” by the borrowed äiti.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "emä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emäin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "emää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emäksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "emin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emieni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"rare",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emääni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emääni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emiini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "eminäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "emikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "emättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"rare",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "eminäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emäksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "emiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "emättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "emittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "eminesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emäimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"rare"
]
},
{
"form": "emäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "eminämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emäksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "emiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "emättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "emittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "eminemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emäinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"rare",
"second-person"
]
},
{
"form": "emäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "eminänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emäksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "emiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "emättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "eminenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emäinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"rare",
"third-person"
]
},
{
"form": "emäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eminään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eminänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emäkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "emäksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "emikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "emiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "emättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "emittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "emineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "eminensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "emä",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "emä",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "em",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "emo"
},
{
"word": "isä"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish terms with archaic senses"
],
"glosses": [
"mother"
],
"links": [
[
"mother",
"mother"
]
],
"raw_glosses": [
"(archaic) mother"
],
"synonyms": [
{
"word": "äiti"
}
],
"tags": [
"archaic"
]
},
{
"glosses": [
"mother of an animal, dam"
],
"links": [
[
"mother",
"mother"
],
[
"dam",
"dam"
]
]
},
{
"categories": [
"Finnish terms with archaic senses"
],
"glosses": [
"womb"
],
"links": [
[
"womb",
"womb"
]
],
"raw_glosses": [
"(archaic) womb"
],
"synonyms": [
{
"word": "kohtu"
}
],
"tags": [
"archaic"
]
},
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
3
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "motherland",
"text": "emämaa",
"translation": "motherland",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
3
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "parent tree",
"text": "emäpuu",
"translation": "parent tree",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
3
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
4
]
],
"english": "headtube",
"text": "emäputki",
"translation": "headtube",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
3
]
],
"english": "whopper (big lie)",
"text": "emävale",
"translation": "whopper (big lie)",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"mother, parent, head, major"
],
"links": [
[
"mother",
"mother"
],
[
"parent",
"parent"
],
[
"head",
"head"
],
[
"major",
"major"
]
],
"raw_glosses": [
"(as modifier) mother, parent, head, major"
],
"raw_tags": [
"as modifier"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈemæ/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞mæ]"
},
{
"rhymes": "-emæ"
}
],
"word": "emä"
}
{
"categories": [
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian lemmas",
"Ingrian nouns",
"Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
"Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Ingrian/emæ",
"Rhymes:Ingrian/emæ/2 syllables",
"izh:Female family members",
"izh:Parents",
"vot:Family"
],
"coordinate_terms": [
{
"word": "isä"
},
{
"word": "taatta"
},
{
"word": "ätti"
},
{
"sense": "folk poetic",
"word": "iso"
}
],
"derived": [
{
"word": "emikko"
},
{
"word": "emo"
},
{
"word": "emäavanto"
},
{
"word": "emäin"
},
{
"word": "emäjuuri"
},
{
"word": "emäkana"
},
{
"word": "emäkasvo"
},
{
"word": "emälaine"
},
{
"word": "emälammas"
},
{
"word": "emämaa"
},
{
"word": "emämuna"
},
{
"word": "emänain"
},
{
"word": "emänoora"
},
{
"word": "emäpuu"
},
{
"word": "emätöin"
},
{
"word": "metsäemä"
},
{
"word": "vesiemä"
}
],
"etymology_links": [
[
"*emä",
"Reconstruction:Proto-Finnic/emä"
],
[
"emä",
"emä#Finnish"
],
[
"ema",
"ema#Estonian"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*emä"
},
"expansion": "Proto-Finnic *emä",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "emä"
},
"expansion": "Finnish emä",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "ema"
},
"expansion": "Estonian ema",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *emä. Cognates include Finnish emä and Estonian ema.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "emä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emmiin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emmää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emmiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emmää",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emmii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emäs",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "emäst",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "emälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "emäl",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "emält",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "emäks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "emännä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emmään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eminnä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "emmiin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "emänt",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun"
},
"expansion": "emä",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"e‧mä"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧mä"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Ingrian terms with quotations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
7,
10
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "Mother stands still and doesn't know, what she should do first:",
"ref": "1936, D. I. Efimov, Lukukirja: Inkeroisia alkușkouluja vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 27:",
"text": "Seisoo emä i ei tiijä, mitä hänelle enstää tehä:",
"translation": "Mother stands still and doesn't know, what she should do first:",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"mother"
],
"links": [
[
"mother",
"mother"
]
]
},
{
"alt_of": [
{
"word": "emänoora"
}
],
"categories": [
"Ingrian short forms"
],
"glosses": [
"short for emänoora"
],
"links": [
[
"emänoora",
"emänoora#Ingrian"
]
],
"tags": [
"abbreviation",
"alt-of"
]
},
{
"alt_of": [
{
"word": "emäavanto"
}
],
"categories": [
"Ingrian short forms"
],
"glosses": [
"short for emäavanto"
],
"links": [
[
"emäavanto",
"emäavanto#Ingrian"
]
],
"tags": [
"abbreviation",
"alt-of"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈemæ/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞mæˑ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈemæ/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞mæˑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "/ˈemæ/",
"tags": [
"Hevaha"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞mæˑ]",
"tags": [
"Hevaha"
]
},
{
"rhymes": "-emæ"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "emo"
}
],
"word": "emä"
}
{
"categories": [
"Karelian entries with incorrect language header",
"Karelian lemmas",
"Karelian nouns",
"Karelian terms derived from Proto-Finnic",
"Karelian terms derived from Proto-Uralic",
"Karelian terms inherited from Proto-Finnic",
"Karelian terms inherited from Proto-Uralic",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"vot:Family"
],
"etymology_links": [
[
"*emä",
"Reconstruction:Proto-Finnic/emä"
],
[
"emä",
"emä#Finnish"
],
[
"ema",
"ema#Veps"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "urj-pro",
"inh": "1"
},
"expansion": "",
"name": "dercat"
},
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*emä",
"4": "",
"5": "mother"
},
"expansion": "Proto-Finnic *emä (“mother”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "emä"
},
"expansion": "Finnish emä",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "ema"
},
"expansion": "Veps ema",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *emä (“mother”). Cognates include Finnish emä and Veps ema.",
"forms": [
{
"form": "emän",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "emyä",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "emiä",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-V/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "emä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative"
]
},
{
"form": "emän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "emyä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emie",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "emäh",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emih",
"source": "declension",
"tags": [
"illative"
]
},
{
"form": "emäššä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "emäštä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "emällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "emältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "emäkši",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "emänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "emineh",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "emättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "emin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-T/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "emä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative"
]
},
{
"form": "emän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "emiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emie",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "emäh",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emih",
"source": "declension",
"tags": [
"illative"
]
},
{
"form": "emäššä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "emäštä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "emällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "emäldä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emildä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "emäkši",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "emänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "emänke",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eminke",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "emättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "emäčči",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "emičči",
"source": "declension",
"tags": [
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "emin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-poss",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"possessive"
]
},
{
"form": "emäš",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "emäh",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "krl",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "emän",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "emyä//emiä",
"9": "",
"cat2": "",
"f1request": "1",
"f3request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "emä (genitive emän, partitive emyä /emiä)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "emän",
"2": "emyä//emiä"
},
"expansion": "emä (genitive emän, partitive emyä /emiä)",
"name": "krl-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"emä"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "m",
"2": "m"
},
"name": "krl-decl-V/koira"
},
{
"args": {
"1": "emä",
"10": "emänä",
"11": "-",
"12": "emättä",
"13": "-",
"14": "emät",
"15": "emien",
"16": "emie",
"17": "emih",
"18": "emissä",
"19": "emistä",
"2": "emän",
"20": "emillä",
"21": "emiltä",
"22": "emiksi",
"23": "eminä",
"24": "emineh",
"25": "emittä",
"26": "-",
"27": "emin",
"3": "emyä",
"4": "emäh",
"5": "emäššä",
"6": "emäštä",
"7": "emällä",
"8": "emältä",
"9": "emäkši",
"d": "V",
"type": "type 5/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">koira</i>, no gradation"
},
"name": "krl-decl-table"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "m"
},
"name": "krl-decl-T/koira"
},
{
"args": {
"1": "emä",
"10": "emänä",
"11": "emänke",
"12": "emättä",
"13": "emäčči",
"14": "emät",
"15": "emin",
"16": "emie",
"17": "emih",
"18": "emissä",
"19": "emistä",
"2": "emän",
"20": "emillä",
"21": "emildä",
"22": "emiksi",
"23": "eminä",
"24": "eminke",
"25": "emittä",
"26": "emičči",
"27": "emin",
"3": "emiä",
"4": "emäh",
"5": "emäššä",
"6": "emäštä",
"7": "emällä",
"8": "emäldä",
"9": "emäkši",
"d": "T",
"type": "type 5/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">koira</i>, no gradation"
},
"name": "krl-decl-table"
},
{
"args": {},
"name": "krl-decl-poss"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"female animal"
],
"links": [
[
"female",
"female"
],
[
"animal",
"animal"
]
]
},
{
"categories": [
"North Karelian"
],
"glosses": [
"ovary (of a plant)"
],
"links": [
[
"ovary",
"ovary"
]
],
"qualifier": "North Karelian",
"raw_glosses": [
"(North Karelian) ovary (of a plant)"
]
},
{
"categories": [
"Karelian dialectal terms",
"Karelian terms with archaic senses",
"North Karelian"
],
"glosses": [
"synonym of muamo"
],
"links": [
[
"muamo",
"muamo#Karelian"
]
],
"raw_glosses": [
"(North Karelian or dialectal or archaic) synonym of muamo"
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "muamo"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈemæ/"
}
],
"word": "emä"
}
{
"derived": [
{
"word": "emäkko"
},
{
"word": "emäntä"
},
{
"word": "emintimä"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "ema"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "emä"
},
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"word": "emä"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "North Karelian",
"lang_code": "krl-nor",
"word": "emä"
},
{
"lang": "South Karelian",
"lang_code": "krl-sou",
"word": "emä"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl"
},
{
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"word": "jemā"
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"word": "emä"
},
{
"lang": "Ludian",
"lang_code": "lud",
"word": "emä"
},
{
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"word": "ema"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "imä"
},
{
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "emä"
}
],
"etymology_links": [
[
"*emä",
"Reconstruction:Proto-Uralic/emä"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro",
"2": "urj-pro",
"3": "*emä"
},
"expansion": "Proto-Uralic *emä",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Uralic *emä.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-decl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emä",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emät",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emän",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "emät",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "emän",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emäden",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emeiden",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emädä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emeidä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emässä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emähnä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emeissä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emeihnä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emästä",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emeistä",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emähen",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emeihen",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emällä",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emeillä",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emältä",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emeiltä",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emälen",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emälek",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emeilen",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emeilek",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emänä",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emeinä",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emäksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emeiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emän",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "emein",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "emänek",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emeinek",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättä",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emeittä",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "emä"
},
"name": "urj-fin-decl"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/emä",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"Proto-Finnic lemmas",
"Proto-Finnic nominals by type/a-ei",
"Proto-Finnic nouns",
"Proto-Finnic terms derived from Proto-Uralic",
"Proto-Finnic terms inherited from Proto-Uralic",
"urj-fin-pro:Family"
],
"glosses": [
"mother"
],
"links": [
[
"mother",
"mother"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "*äitei"
}
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "emä"
}
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Uralic entries with incorrect language header",
"Proto-Uralic lemmas",
"Proto-Uralic nouns"
],
"descendants": [
{
"lang": "Proto-Samic",
"lang_code": "smi-pro",
"word": "*eamē"
},
{
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"word": "*emä"
},
{
"lang": "Proto-Samoyedic",
"lang_code": "syd-pro",
"word": "*ämä"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Hungarian",
"lang_code": "hu",
"sense": "sow",
"word": "eme"
},
{
"lang": "Hungarian",
"lang_code": "hu",
"raw_tags": [
"reshaped by analogy or addition of morphemes"
],
"word": "emse"
}
],
"lang": "Ugric",
"lang_code": "unknown"
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-pro",
"2": "noun"
},
"expansion": "*emä",
"name": "head"
}
],
"lang": "Proto-Uralic",
"lang_code": "urj-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Uralic/emä",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"urj-pro:Family members"
],
"glosses": [
"mother"
],
"links": [
[
"mother",
"mother"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"glosses": [
"woman"
],
"links": [
[
"woman",
"woman"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "emä"
}
{
"categories": [
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Votic/emæ",
"Rhymes:Votic/emæ/2 syllables",
"Votic entries with incorrect language header",
"Votic lemmas",
"Votic nouns",
"Votic päive-type nominals",
"Votic terms derived from Proto-Finnic",
"Votic terms derived from Proto-Uralic",
"Votic terms inherited from Proto-Finnic",
"Votic terms with IPA pronunciation",
"vot:Family"
],
"etymology_links": [
[
"*emä",
"Reconstruction:Proto-Finnic/emä"
],
[
"*emä",
"Reconstruction:Proto-Uralic/emä"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*emä"
},
"expansion": "Proto-Finnic *emä",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "urj-pro",
"3": "*emä"
},
"expansion": "Proto-Uralic *emä",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *emä, from Proto-Uralic *emä.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vot-decl/päive",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "VIII/päive",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "emä",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emäd",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emä",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emije",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emiit",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emäse",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emiise",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emäz",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emiiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "emäss",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emiiss",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "emälle",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emiille",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "emäll",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emiill",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "emält",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emiilt",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "emässi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emiissi",
"source": "inflection",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
"source": "inflection"
},
{
"form": "For dialectal differences between case endings",
"source": "inflection"
},
{
"form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular"
]
},
{
"form": "nominative",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular"
]
},
{
"form": "the genitive.",
"source": "inflection"
},
{
"form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
"source": "inflection"
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"var": ""
},
"expansion": "emä",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "emä",
"name": "vot-noun"
}
],
"hyphenation": [
"e‧mä"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧mä"
]
}
],
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"mother"
],
"links": [
[
"mother",
"mother"
]
]
},
{
"glosses": [
"a (large) hole in the ice through which a seine may be pulled or dragged"
],
"links": [
[
"hole",
"hole"
],
[
"ice",
"ice"
],
[
"seine",
"seine"
],
[
"pull",
"pull"
],
[
"drag",
"drag"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "emäavanto"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈemæ/",
"note": "Luutsa, Liivčülä"
},
{
"ipa": "[ˈemʲæ]",
"note": "Luutsa, Liivčülä"
},
{
"ipa": "/ˈemæ/",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"ipa": "[ˈemʲæ]",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"ipa": "/ˈemæ/",
"note": "Central Votic"
},
{
"ipa": "[ˈemæ]",
"note": "Central Votic"
},
{
"ipa": "/ˈemæ/",
"note": "Eastern Votic"
},
{
"ipa": "[ˈemæ]",
"note": "Eastern Votic"
},
{
"rhymes": "-emæ"
}
],
"word": "emä"
}
Download raw JSONL data for emä meaning in All languages combined (50.9kB)
{
"called_from": "form_descriptions/1831",
"msg": "unrecognized sense qualifier: North Karelian or dialectal or archaic",
"path": [
"emä"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "emä",
"trace": ""
}
{
"called_from": "form_descriptions/1831",
"msg": "unrecognized sense qualifier: North Karelian or dialectal or archaic",
"path": [
"emä"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "emä",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/2530",
"msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Karelian]; cleaned text: ^(*)) Possessive forms are very rare for adjectives and only used in substantivised clauses., style: background: var(--wikt-palette-green-1, #e2f6e2);font-size:smaller;max-width:22em;text-align:left////NodeKind.TABLE_CELL",
"path": [
"emä"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "emä",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/1826",
"msg": "inflection table: empty tags for 'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
"path": [
"emä"
],
"section": "Votic",
"subsection": "noun",
"title": "emä",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/1826",
"msg": "inflection table: empty tags for dummy-ignored-text-cell",
"path": [
"emä"
],
"section": "Votic",
"subsection": "noun",
"title": "emä",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/1826",
"msg": "inflection table: empty tags for For dialectal differences between case endings",
"path": [
"emä"
],
"section": "Votic",
"subsection": "noun",
"title": "emä",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/1826",
"msg": "inflection table: empty tags for dummy-ignored-text-cell",
"path": [
"emä"
],
"section": "Votic",
"subsection": "noun",
"title": "emä",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/1826",
"msg": "inflection table: empty tags for the genitive.",
"path": [
"emä"
],
"section": "Votic",
"subsection": "noun",
"title": "emä",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/1826",
"msg": "inflection table: empty tags for ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
"path": [
"emä"
],
"section": "Votic",
"subsection": "noun",
"title": "emä",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-03 from the enwiktionary dump dated 2026-09-02 using wiktextract (1a05e46 and e3d6d4e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.