"emä" meaning in All languages combined

See emä on Wiktionary

Noun [Finnish]

IPA: /ˈemæ/, [ˈe̞mæ]
Rhymes: -emæ Etymology: From Proto-Finnic *emä (compare Estonian ema), from Proto-Uralic *emä (compare Hungarian eme (“sow”), Tundra Nenets небя (nyebya)). Mostly displaced in the sense “mother (of a person)” by the borrowed äiti. Etymology templates: {{inh|fi|urj-fin-pro|*emä}} Proto-Finnic *emä, {{cog|et|ema}} Estonian ema, {{inh|fi|urj-pro|*emä}} Proto-Uralic *emä, {{cog|hu|eme||sow}} Hungarian eme (“sow”), {{cog|yrk-tun|небя}} Tundra Nenets небя (nyebya), {{m-g|mother (of a person)}} “mother (of a person)” Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} emä, {{fi-noun}} emä Inflection templates: {{fi-decl-koira|em|||ä}} Forms: no-table-tags [table-tags], emä [nominative, singular], emät [nominative, plural], emä [accusative, nominative, singular], emät [accusative, nominative, plural], emän [accusative, genitive, singular], emät [accusative, genitive, plural], emän [genitive, singular], emien [genitive, plural], emäin [genitive, plural, rare], emää [partitive, singular], emiä [partitive, plural], emässä [inessive, singular], emissä [inessive, plural], emästä [elative, singular], emistä [elative, plural], emään [illative, singular], emiin [illative, plural], emällä [adessive, singular], emillä [adessive, plural], emältä [ablative, singular], emiltä [ablative, plural], emälle [allative, singular], emille [allative, plural], emänä [essive, singular], eminä [essive, plural], emäksi [singular, translative], emiksi [plural, translative], emättä [abessive, singular], emittä [abessive, plural], - [instructive, singular], emin [instructive, plural], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], emäni [first-person, nominative, singular, singular-possessive], emäni [accusative, first-person, nominative, singular, singular-possessive], emäni [accusative, first-person, genitive, singular, singular-possessive], emäni [first-person, genitive, singular, singular-possessive], emieni [first-person, genitive, singular, singular-possessive], emäini [first-person, genitive, rare, singular, singular-possessive], emääni [first-person, partitive, singular, singular-possessive], emiäni [first-person, partitive, singular, singular-possessive], emässäni [first-person, inessive, singular, singular-possessive], emissäni [first-person, inessive, singular, singular-possessive], emästäni [elative, first-person, singular, singular-possessive], emistäni [elative, first-person, singular, singular-possessive], emääni [first-person, illative, singular, singular-possessive], emiini [first-person, illative, singular, singular-possessive], emälläni [adessive, first-person, singular, singular-possessive], emilläni [adessive, first-person, singular, singular-possessive], emältäni [ablative, first-person, singular, singular-possessive], emiltäni [ablative, first-person, singular, singular-possessive], emälleni [allative, first-person, singular, singular-possessive], emilleni [allative, first-person, singular, singular-possessive], emänäni [essive, first-person, singular, singular-possessive], eminäni [essive, first-person, singular, singular-possessive], emäkseni [first-person, singular, singular-possessive, translative], emikseni [first-person, singular, singular-possessive, translative], emättäni [abessive, first-person, singular, singular-possessive], emittäni [abessive, first-person, singular, singular-possessive], - [first-person, instructive, singular, singular-possessive], - [comitative, first-person, singular, singular-possessive], emineni [comitative, first-person, singular, singular-possessive], no-table-tags [table-tags], emäsi [nominative, second-person, singular, singular-possessive], emäsi [accusative, nominative, second-person, singular, singular-possessive], emäsi [accusative, genitive, second-person, singular, singular-possessive], emäsi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], emiesi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], emäisi [genitive, rare, second-person, singular, singular-possessive], emääsi [partitive, second-person, singular, singular-possessive], emiäsi [partitive, second-person, singular, singular-possessive], emässäsi [inessive, second-person, singular, singular-possessive], emissäsi [inessive, second-person, singular, singular-possessive], emästäsi [elative, second-person, singular, singular-possessive], emistäsi [elative, second-person, singular, singular-possessive], emääsi [illative, second-person, singular, singular-possessive], emiisi [illative, second-person, singular, singular-possessive], emälläsi [adessive, second-person, singular, singular-possessive], emilläsi [adessive, second-person, singular, singular-possessive], emältäsi [ablative, second-person, singular, singular-possessive], emiltäsi [ablative, second-person, singular, singular-possessive], emällesi [allative, second-person, singular, singular-possessive], emillesi [allative, second-person, singular, singular-possessive], emänäsi [essive, second-person, singular, singular-possessive], eminäsi [essive, second-person, singular, singular-possessive], emäksesi [second-person, singular, singular-possessive, translative], emiksesi [second-person, singular, singular-possessive, translative], emättäsi [abessive, second-person, singular, singular-possessive], emittäsi [abessive, second-person, singular, singular-possessive], - [instructive, second-person, singular, singular-possessive], - [comitative, second-person, singular, singular-possessive], eminesi [comitative, second-person, singular, singular-possessive], no-table-tags [table-tags], emämme [first-person, nominative, plural, plural-possessive], emämme [accusative, first-person, nominative, plural, plural-possessive], emämme [accusative, first-person, genitive, plural, plural-possessive], emämme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], emiemme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], emäimme [first-person, genitive, plural, plural-possessive, rare], emäämme [first-person, partitive, plural, plural-possessive], emiämme [first-person, partitive, plural, plural-possessive], emässämme [first-person, inessive, plural, plural-possessive], emissämme [first-person, inessive, plural, plural-possessive], emästämme [elative, first-person, plural, plural-possessive], emistämme [elative, first-person, plural, plural-possessive], emäämme [first-person, illative, plural, plural-possessive], emiimme [first-person, illative, plural, plural-possessive], emällämme [adessive, first-person, plural, plural-possessive], emillämme [adessive, first-person, plural, plural-possessive], emältämme [ablative, first-person, plural, plural-possessive], emiltämme [ablative, first-person, plural, plural-possessive], emällemme [allative, first-person, plural, plural-possessive], emillemme [allative, first-person, plural, plural-possessive], emänämme [essive, first-person, plural, plural-possessive], eminämme [essive, first-person, plural, plural-possessive], emäksemme [first-person, plural, plural-possessive, translative], emiksemme [first-person, plural, plural-possessive, translative], emättämme [abessive, first-person, plural, plural-possessive], emittämme [abessive, first-person, plural, plural-possessive], - [first-person, instructive, plural, plural-possessive], - [comitative, first-person, plural, plural-possessive], eminemme [comitative, first-person, plural, plural-possessive], no-table-tags [table-tags], emänne [nominative, plural, plural-possessive, second-person], emänne [accusative, nominative, plural, plural-possessive, second-person], emänne [accusative, genitive, plural, plural-possessive, second-person], emänne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], emienne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], emäinne [genitive, plural, plural-possessive, rare, second-person], emäänne [partitive, plural, plural-possessive, second-person], emiänne [partitive, plural, plural-possessive, second-person], emässänne [inessive, plural, plural-possessive, second-person], emissänne [inessive, plural, plural-possessive, second-person], emästänne [elative, plural, plural-possessive, second-person], emistänne [elative, plural, plural-possessive, second-person], emäänne [illative, plural, plural-possessive, second-person], emiinne [illative, plural, plural-possessive, second-person], emällänne [adessive, plural, plural-possessive, second-person], emillänne [adessive, plural, plural-possessive, second-person], emältänne [ablative, plural, plural-possessive, second-person], emiltänne [ablative, plural, plural-possessive, second-person], emällenne [allative, plural, plural-possessive, second-person], emillenne [allative, plural, plural-possessive, second-person], emänänne [essive, plural, plural-possessive, second-person], eminänne [essive, plural, plural-possessive, second-person], emäksenne [plural, plural-possessive, second-person, translative], emiksenne [plural, plural-possessive, second-person, translative], emättänne [abessive, plural, plural-possessive, second-person], emittänne [abessive, plural, plural-possessive, second-person], - [instructive, plural, plural-possessive, second-person], - [comitative, plural, plural-possessive, second-person], eminenne [comitative, plural, plural-possessive, second-person], no-table-tags [table-tags], emänsä [nominative, possessive, singular, third-person], emänsä [nominative, plural, possessive, third-person], emänsä [accusative, nominative, possessive, singular, third-person], emänsä [accusative, nominative, plural, possessive, third-person], emänsä [accusative, genitive, possessive, singular, third-person], emänsä [accusative, genitive, plural, possessive, third-person], emänsä [genitive, possessive, singular, third-person], emiensä [genitive, plural, possessive, third-person], emäinsä [genitive, plural, possessive, rare, third-person], emäänsä [partitive, possessive, singular, third-person], emiään [partitive, plural, possessive, third-person], emiänsä [partitive, plural, possessive, third-person], emässään [inessive, possessive, singular, third-person], emässänsä [inessive, possessive, singular, third-person], emissään [inessive, plural, possessive, third-person], emissänsä [inessive, plural, possessive, third-person], emästään [elative, possessive, singular, third-person], emästänsä [elative, possessive, singular, third-person], emistään [elative, plural, possessive, third-person], emistänsä [elative, plural, possessive, third-person], emäänsä [illative, possessive, singular, third-person], emiinsä [illative, plural, possessive, third-person], emällään [adessive, possessive, singular, third-person], emällänsä [adessive, possessive, singular, third-person], emillään [adessive, plural, possessive, third-person], emillänsä [adessive, plural, possessive, third-person], emältään [ablative, possessive, singular, third-person], emältänsä [ablative, possessive, singular, third-person], emiltään [ablative, plural, possessive, third-person], emiltänsä [ablative, plural, possessive, third-person], emälleen [allative, possessive, singular, third-person], emällensä [allative, possessive, singular, third-person], emilleen [allative, plural, possessive, third-person], emillensä [allative, plural, possessive, third-person], emänään [essive, possessive, singular, third-person], emänänsä [essive, possessive, singular, third-person], eminään [essive, plural, possessive, third-person], eminänsä [essive, plural, possessive, third-person], emäkseen [possessive, singular, third-person, translative], emäksensä [possessive, singular, third-person, translative], emikseen [plural, possessive, third-person, translative], emiksensä [plural, possessive, third-person, translative], emättään [abessive, possessive, singular, third-person], emättänsä [abessive, possessive, singular, third-person], emittään [abessive, plural, possessive, third-person], emittänsä [abessive, plural, possessive, third-person], - [instructive, possessive, singular, third-person], - [instructive, plural, possessive, third-person], - [comitative, possessive, singular, third-person], emineen [comitative, plural, possessive, third-person], eminensä [comitative, plural, possessive, third-person]
  1. (archaic) mother Tags: archaic Synonyms: äiti
    Sense id: en-emä-fi-noun-zwYi7ypm Categories (other): Finnish koira-type nominals Disambiguation of Finnish koira-type nominals: 24 24 28 24
  2. mother of an animal, dam
    Sense id: en-emä-fi-noun-tVog5va2 Categories (other): Finnish koira-type nominals Disambiguation of Finnish koira-type nominals: 24 24 28 24
  3. (archaic) womb Tags: archaic Synonyms: kohtu
    Sense id: en-emä-fi-noun-~-qoNd04 Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish koira-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 8 8 43 42 Disambiguation of Finnish koira-type nominals: 24 24 28 24 Derived forms (compounds): emäalus, emäfunktio, emäjoki, emäkallio, emäkarhu, emäkaupunki, emäkirkko, emäkylä, emälaiva, emälammas, emälippu, emäliuos, emämaa, emämunaus, emäpitäjä, emäputki, emäpuu, emäseurakunta, emäsika, emätila, emävale, emävalhe, emäyhtiö, etikkaemä, itiöemä, metsänemä Disambiguation of 'compounds': 0 0 100 0
  4. (as modifier) mother, parent, head, major
    Sense id: en-emä-fi-noun-LlTeb-GZ Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish koira-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 8 8 43 42 Disambiguation of Finnish koira-type nominals: 24 24 28 24
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: emakko, emi, emintimä, emo, emäkki, emäntä, emäs, emätin, emätti Related terms: emo, isä
Categories (other): Family Disambiguation of Family: 0 0 0 0

Noun [Ingrian]

IPA: /ˈemæ/ [Ala-Laukaa], [ˈe̞mæˑ] [Ala-Laukaa], /ˈemæ/ [Soikkola], [ˈe̞mæˑ] [Soikkola], /ˈemæ/ [Hevaha], [ˈe̞mæˑ] [Hevaha]
Rhymes: -emæ Etymology: From Proto-Finnic *emä. Cognates include Finnish emä and Estonian ema. Etymology templates: {{inh|izh|urj-fin-pro|*emä}} Proto-Finnic *emä, {{cog|fi|emä}} Finnish emä, {{cog|et|ema}} Estonian ema Head templates: {{head|izh|noun}} emä Forms: no-table-tags [table-tags], emä [nominative, singular], emät [nominative, plural], emän [genitive, singular], emmiin [genitive, plural], emmää [partitive, singular], emmiä [partitive, plural], emmää [illative, singular], emmii [illative, plural], emäs [inessive, plural], emis [inessive], emäst [elative, plural], emist [elative], emälle [allative, plural], emille [allative], emäl [adessive, plural], emil [adessive], emält [ablative, plural], emilt [ablative], emäks [plural, translative], emiks [translative], emännä [essive, plural], emmään [essive, plural], eminnä [essive], emmiin [essive], emänt [exessive, plural], emint [exessive]
  1. mother
    Sense id: en-emä-izh-noun-zwYi7ypm Categories (other): Female family members, Parents Disambiguation of Female family members: 18 41 41 Disambiguation of Parents: 69 15 15
  2. short for emänoora Tags: abbreviation, alt-of Alternative form of: emänoora
    Sense id: en-emä-izh-noun-pJS-6Ho8 Categories (other): Pages with 4 entries, Pages with entries, Ingrian entries with incorrect language header, Female family members Disambiguation of Pages with 4 entries: 2 2 6 2 2 34 34 5 2 2 2 10 Disambiguation of Pages with entries: 1 1 3 1 1 38 38 3 1 1 1 1 1 10 Disambiguation of Ingrian entries with incorrect language header: 1 49 49 Disambiguation of Female family members: 18 41 41
  3. short for emäavanto Tags: abbreviation, alt-of Alternative form of: emäavanto
    Sense id: en-emä-izh-noun-eL2hj4En Categories (other): Pages with 4 entries, Pages with entries, Ingrian entries with incorrect language header, Female family members Disambiguation of Pages with 4 entries: 2 2 6 2 2 34 34 5 2 2 2 10 Disambiguation of Pages with entries: 1 1 3 1 1 38 38 3 1 1 1 1 1 10 Disambiguation of Ingrian entries with incorrect language header: 1 49 49 Disambiguation of Female family members: 18 41 41
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: emo Coordinate_terms: isä, taatta, ätti Coordinate_terms (folk poetic): iso

Noun [Karelian]

IPA: /ˈemæ/
Etymology: From Proto-Finnic *emä (“mother”). Cognates include Finnish emä and Veps ema. Etymology templates: {{dercat|krl|urj-pro|inh=1}}, {{inh|krl|urj-fin-pro|*emä||mother}} Proto-Finnic *emä (“mother”), {{cog|fi|emä}} Finnish emä, {{cog|vep|ema}} Veps ema Head templates: {{head|krl|nouns|genitive|emän|||partitive|emyä//emiä|||||cat2=|f1request=1|f3request=1|head=}} emä (genitive emän, partitive emyä /emiä), {{krl-noun|emän|emyä//emiä}} emä (genitive emän, partitive emyä /emiä) Inflection templates: {{krl-decl-V/koira|m|m}}, {{krl-decl-table|emä|emän|emyä|emäh|emäššä|emäštä|emällä|emältä|emäkši|emänä|-|emättä|-|emät|emien|emie|emih|emissä|emistä|emillä|emiltä|emiksi|eminä|emineh|emittä|-|emin|d=V|type=type 5/<i class="Latn mention" lang="krl">koira</i>, no gradation}}, {{krl-decl-T/koira|m|m}}, {{krl-decl-table|emä|emän|emiä|emäh|emäššä|emäštä|emällä|emäldä|emäkši|emänä|emänke|emättä|emäčči|emät|emin|emie|emih|emissä|emistä|emillä|emildä|emiksi|eminä|eminke|emittä|emičči|emin|d=T|type=type 5/<i class="Latn mention" lang="krl">koira</i>, no gradation}}, {{krl-decl-poss}} Forms: emän [genitive], emyä [partitive], emiä [partitive], no-table-tags [table-tags], emä [nominative, plural], emät [nominative], emän [genitive, plural], emien [genitive], emyä [partitive, plural], emie [partitive], emäh [illative, plural], emih [illative], emäššä [inessive, plural], emissä [inessive], emäštä [elative, plural], emistä [elative], emällä [adessive, plural], emillä [adessive], emältä [ablative, plural], emiltä [ablative], emäkši [plural, translative], emiksi [translative], emänä [essive, plural], eminä [essive], - [comitative, plural], emineh [comitative], emättä [abessive, plural], emittä [abessive], - [plural, prolative], - [instructive, plural], emin [instructive], no-table-tags [table-tags], emä [nominative, plural], emät [nominative], emän [genitive, plural], emin [genitive], emiä [partitive, plural], emie [partitive], emäh [illative, plural], emih [illative], emäššä [inessive, plural], emissä [inessive], emäštä [elative, plural], emistä [elative], emällä [adessive, plural], emillä [adessive], emäldä [ablative, plural], emildä [ablative], emäkši [plural, translative], emiksi [translative], emänä [essive, plural], eminä [essive], emänke [comitative, plural], eminke [comitative], emättä [abessive, plural], emittä [abessive], emäčči [plural, prolative], emičči [prolative], - [instructive, plural], emin [instructive], no-table-tags [table-tags], emäni [first-person, possessive], emäš [possessive, second-person], emäh [possessive, third-person]
  1. female animal
    Sense id: en-emä-krl-noun-LtCApKdV
  2. (North Karelian) ovary (of a plant)
    Sense id: en-emä-krl-noun-wAyPLbJE Categories (other): North Karelian, Karelian entries with incorrect language header Disambiguation of Karelian entries with incorrect language header: 38 49 13
  3. (North Karelian or dialectal or archaic) synonym of muamo Synonyms: muamo [synonym, synonym-of]
    Sense id: en-emä-krl-noun-h48j~FpY Categories (other): North Karelian

Noun [Proto-Finnic]

Etymology: From Proto-Uralic *emä. Etymology templates: {{inh|urj-fin-pro|urj-pro|*emä}} Proto-Uralic *emä Inflection templates: {{urj-fin-decl|emä}} Forms: no-table-tags [table-tags], emä [nominative, singular], emät [nominative, plural], emän [accusative, singular], emät [accusative, plural], emän [genitive, singular], emäden [genitive, plural], emeiden [genitive, plural], emädä [partitive, singular], emeidä [partitive, plural], emässä [inessive, singular], emähnä [inessive, singular], emeissä [inessive, plural], emeihnä [inessive, plural], emästä [elative, singular], emeistä [elative, plural], emähen [illative, singular], emeihen [illative, plural], emällä [adessive, singular], emeillä [adessive, plural], emältä [ablative, singular], emeiltä [ablative, plural], emälen [allative, singular], emälek [allative, singular], emeilen [allative, plural], emeilek [allative, plural], emänä [essive, singular], emeinä [essive, plural], emäksi [singular, translative], emeiksi [plural, translative], emän [instructive, singular], emein [instructive, plural], emänek [comitative, singular], emeinek [comitative, plural], emättä [abessive, singular], emeittä [abessive, plural]
  1. mother Tags: reconstruction Synonyms: *äitei Derived forms: emäkko, emäntä, emintimä

Noun [Proto-Uralic]

Head templates: {{head|urj-pro|noun}} *emä
  1. mother Tags: reconstruction
    Sense id: en-emä-urj-pro-noun-zwYi7ypm Categories (other): Pages with 1 entry, Proto-Uralic entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 1 entry: 50 50 Disambiguation of Proto-Uralic entries with incorrect language header: 50 50
  2. woman Tags: reconstruction
    Sense id: en-emä-urj-pro-noun-zy5b~x7w Categories (other): Pages with 1 entry, Proto-Uralic entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 1 entry: 50 50 Disambiguation of Proto-Uralic entries with incorrect language header: 50 50

Noun [Votic]

IPA: /ˈemæ/ (note: Luutsa, Liivčülä), [ˈemʲæ] (note: Luutsa, Liivčülä), /ˈemæ/ (note: Jõgõperä), [ˈemʲæ] (note: Jõgõperä), /ˈemæ/ (note: Central Votic), [ˈemæ] (note: Central Votic), /ˈemæ/ (note: Eastern Votic), [ˈemæ] (note: Eastern Votic)
Rhymes: -emæ Etymology: From Proto-Finnic *emä, from Proto-Uralic *emä. Etymology templates: {{inh|vot|urj-fin-pro|*emä}} Proto-Finnic *emä, {{der|vot|urj-pro|*emä}} Proto-Uralic *emä Head templates: {{head|vot|nouns|cat2=|g=|head=|var=}} emä, {{vot-noun}} emä Forms: no-table-tags [table-tags], emä [nominative, singular], emäd [nominative, plural], emä [genitive, singular], emije [genitive, plural], emmä [partitive, singular], emiit [partitive, plural], emmä [illative, singular], emäse [illative, singular], emiise [illative, plural], emäz [inessive, plural], emiiz [inessive], emäss [elative, plural], emiiss [elative], emälle [allative, plural], emiille [allative], emäll [adessive, plural], emiill [adessive], emält [ablative, plural], emiilt [ablative], emässi [plural, translative], emiissi [translative], 'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects, For dialectal differences between case endings, ^(*)) the accusative corresponds with either the genitive [singular], nominative [plural], ^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative [singular], the genitive., ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.
  1. mother
    Sense id: en-emä-vot-noun-zwYi7ypm
  2. a (large) hole in the ice through which a seine may be pulled or dragged Synonyms: emäavanto
    Sense id: en-emä-vot-noun-6cbDnKUH Categories (other): Pages with 4 entries, Votic entries with incorrect language header, Votic päive-type nominals Disambiguation of Pages with 4 entries: 2 2 6 2 2 34 34 5 2 2 2 10 Disambiguation of Votic entries with incorrect language header: 10 90 Disambiguation of Votic päive-type nominals: 15 85
The following are not (yet) sense-disambiguated
Categories (other): Family Disambiguation of Family: 0 0

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0 0 0",
      "kind": "other",
      "langcode": "fi",
      "name": "Family",
      "orig": "fi:Family",
      "parents": [],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "emakko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "emi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "emintimä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "emo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "emäkki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "emäntä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "emäs"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "emätin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "emätti"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*emä",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/emä"
    ],
    [
      "ema",
      "ema#Estonian"
    ],
    [
      "*emä",
      "Reconstruction:Proto-Uralic/emä"
    ],
    [
      "eme",
      "eme#Hungarian"
    ],
    [
      "небя",
      "небя#Tundra_Nenets"
    ],
    [
      "äiti",
      "äiti#Finnish"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*emä"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *emä",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "ema"
      },
      "expansion": "Estonian ema",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*emä"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *emä",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "eme",
        "3": "",
        "4": "sow"
      },
      "expansion": "Hungarian eme (“sow”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yrk-tun",
        "2": "небя"
      },
      "expansion": "Tundra Nenets небя (nyebya)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mother (of a person)"
      },
      "expansion": "“mother (of a person)”",
      "name": "m-g"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *emä (compare Estonian ema), from Proto-Uralic *emä (compare Hungarian eme (“sow”), Tundra Nenets небя (nyebya)).\nMostly displaced in the sense “mother (of a person)” by the borrowed äiti.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "10/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "emä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emät",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emät",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emän",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emät",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emän",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emäin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "emää",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emässä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emästä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emällä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emältä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emälle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emänä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eminä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emäksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emättä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "10/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "emäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "rare",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emääni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emässäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emästäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emääni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emälläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emältäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emälleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emänäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "eminäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäkseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emättäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "emäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "rare",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emääsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emässäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emästäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emääsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emälläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emältäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emällesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emänäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "eminäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emättäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "eminesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "emämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "emäämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emässämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emästämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emällämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emältämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emällemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emänämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "eminämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emättämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "eminemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "emänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "rare",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emässänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emästänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emällänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emältänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emällenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eminänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emättänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eminenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "emänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "rare",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emässään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emässänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emästään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emästänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emällään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emällänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emältään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emältänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emälleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emällensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eminään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eminänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäkseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emäksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emättään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emättänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eminensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "emä",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "emä",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "em",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-koira"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "emo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "isä"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "24 24 28 24",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish koira-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "id": "en-emä-fi-noun-zwYi7ypm",
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(archaic) mother"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "äiti"
        }
      ],
      "tags": [
        "archaic"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "24 24 28 24",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish koira-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mother of an animal, dam"
      ],
      "id": "en-emä-fi-noun-tVog5va2",
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ],
        [
          "dam",
          "dam"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "8 8 43 42",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 24 28 24",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish koira-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emäalus"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emäfunktio"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emäjoki"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emäkallio"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emäkarhu"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emäkaupunki"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emäkirkko"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emäkylä"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emälaiva"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emälammas"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emälippu"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emäliuos"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emämaa"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emämunaus"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emäpitäjä"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emäputki"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emäpuu"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emäseurakunta"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emäsika"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emätila"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emävale"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emävalhe"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "emäyhtiö"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "etikkaemä"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "itiöemä"
        },
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "compounds",
          "word": "metsänemä"
        }
      ],
      "glosses": [
        "womb"
      ],
      "id": "en-emä-fi-noun-~-qoNd04",
      "links": [
        [
          "womb",
          "womb"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(archaic) womb"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kohtu"
        }
      ],
      "tags": [
        "archaic"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "8 8 43 42",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 24 28 24",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish koira-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              6
            ]
          ],
          "english": "motherland",
          "text": "emämaa",
          "translation": "motherland",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              6
            ]
          ],
          "english": "parent tree",
          "text": "emäpuu",
          "translation": "parent tree",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              4
            ]
          ],
          "english": "headtube",
          "text": "emäputki",
          "translation": "headtube",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "english": "whopper (big lie)",
          "text": "emävale",
          "translation": "whopper (big lie)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mother, parent, head, major"
      ],
      "id": "en-emä-fi-noun-LlTeb-GZ",
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ],
        [
          "parent",
          "parent"
        ],
        [
          "head",
          "head"
        ],
        [
          "major",
          "major"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(as modifier) mother, parent, head, major"
      ],
      "raw_tags": [
        "as modifier"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈemæ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞mæ]"
    },
    {
      "rhymes": "-emæ"
    }
  ],
  "word": "emä"
}

{
  "coordinate_terms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "isä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "taatta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "ätti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "sense": "folk poetic",
      "word": "iso"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "emikko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "emo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "emäavanto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "emäin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "emäjuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "emäkana"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "emäkasvo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "emälaine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "emälammas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "emämaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "emämuna"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "emänain"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "emänoora"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "emäpuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "emätöin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "metsäemä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "vesiemä"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*emä",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/emä"
    ],
    [
      "emä",
      "emä#Finnish"
    ],
    [
      "ema",
      "ema#Estonian"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*emä"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *emä",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "emä"
      },
      "expansion": "Finnish emä",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "ema"
      },
      "expansion": "Estonian ema",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *emä. Cognates include Finnish emä and Estonian ema.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "emä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emät",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emän",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emmiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmää",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emmiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmää",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emmii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emäs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäst",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "emälle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "emäl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emält",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "emäks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emännä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eminnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "emmiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "emänt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "emä",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "e‧mä"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "e‧mä"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 41 41",
          "kind": "other",
          "langcode": "izh",
          "name": "Female family members",
          "orig": "izh:Female family members",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "69 15 15",
          "kind": "other",
          "langcode": "izh",
          "name": "Parents",
          "orig": "izh:Parents",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              7,
              10
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              6
            ]
          ],
          "english": "Mother stands still and doesn't know, what she should do first:",
          "ref": "1936, D. I. Efimov, Lukukirja: Inkeroisia alkușkouluja vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 27:",
          "text": "Seisoo emä i ei tiijä, mitä hänelle enstää tehä:",
          "translation": "Mother stands still and doesn't know, what she should do first:",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "id": "en-emä-izh-noun-zwYi7ypm",
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "emänoora"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 2 6 2 2 34 34 5 2 2 2 10",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 4 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 1 3 1 1 38 38 3 1 1 1 1 1 10",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 49 49",
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "18 41 41",
          "kind": "other",
          "langcode": "izh",
          "name": "Female family members",
          "orig": "izh:Female family members",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "short for emänoora"
      ],
      "id": "en-emä-izh-noun-pJS-6Ho8",
      "links": [
        [
          "emänoora",
          "emänoora#Ingrian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "emäavanto"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 2 6 2 2 34 34 5 2 2 2 10",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 4 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 1 3 1 1 38 38 3 1 1 1 1 1 10",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 49 49",
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "18 41 41",
          "kind": "other",
          "langcode": "izh",
          "name": "Female family members",
          "orig": "izh:Female family members",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "short for emäavanto"
      ],
      "id": "en-emä-izh-noun-eL2hj4En",
      "links": [
        [
          "emäavanto",
          "emäavanto#Ingrian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈemæ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞mæˑ]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈemæ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞mæˑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈemæ/",
      "tags": [
        "Hevaha"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞mæˑ]",
      "tags": [
        "Hevaha"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-emæ"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "emo"
    }
  ],
  "word": "emä"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "*emä",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/emä"
    ],
    [
      "emä",
      "emä#Finnish"
    ],
    [
      "ema",
      "ema#Veps"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "urj-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*emä",
        "4": "",
        "5": "mother"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *emä (“mother”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "emä"
      },
      "expansion": "Finnish emä",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "ema"
      },
      "expansion": "Veps ema",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *emä (“mother”). Cognates include Finnish emä and Veps ema.",
  "forms": [
    {
      "form": "emän",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "emyä",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiä",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-V/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "emä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emät",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "emän",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "emyä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative"
      ]
    },
    {
      "form": "emäššä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäštä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "emällä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emältä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "emäkši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emänä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eminä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emineh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "emättä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-T/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "emä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emät",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "emän",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative"
      ]
    },
    {
      "form": "emäššä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäštä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "emällä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäldä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emildä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "emäkši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emänä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eminä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "emänke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eminke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "emättä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäčči",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "emičči",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-poss",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "emäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "emän",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "emyä//emiä",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f3request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "emä (genitive emän, partitive emyä /emiä)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "emän",
        "2": "emyä//emiä"
      },
      "expansion": "emä (genitive emän, partitive emyä /emiä)",
      "name": "krl-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "emä"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "m"
      },
      "name": "krl-decl-V/koira"
    },
    {
      "args": {
        "1": "emä",
        "10": "emänä",
        "11": "-",
        "12": "emättä",
        "13": "-",
        "14": "emät",
        "15": "emien",
        "16": "emie",
        "17": "emih",
        "18": "emissä",
        "19": "emistä",
        "2": "emän",
        "20": "emillä",
        "21": "emiltä",
        "22": "emiksi",
        "23": "eminä",
        "24": "emineh",
        "25": "emittä",
        "26": "-",
        "27": "emin",
        "3": "emyä",
        "4": "emäh",
        "5": "emäššä",
        "6": "emäštä",
        "7": "emällä",
        "8": "emältä",
        "9": "emäkši",
        "d": "V",
        "type": "type 5/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">koira</i>, no gradation"
      },
      "name": "krl-decl-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "m"
      },
      "name": "krl-decl-T/koira"
    },
    {
      "args": {
        "1": "emä",
        "10": "emänä",
        "11": "emänke",
        "12": "emättä",
        "13": "emäčči",
        "14": "emät",
        "15": "emin",
        "16": "emie",
        "17": "emih",
        "18": "emissä",
        "19": "emistä",
        "2": "emän",
        "20": "emillä",
        "21": "emildä",
        "22": "emiksi",
        "23": "eminä",
        "24": "eminke",
        "25": "emittä",
        "26": "emičči",
        "27": "emin",
        "3": "emiä",
        "4": "emäh",
        "5": "emäššä",
        "6": "emäštä",
        "7": "emällä",
        "8": "emäldä",
        "9": "emäkši",
        "d": "T",
        "type": "type 5/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">koira</i>, no gradation"
      },
      "name": "krl-decl-table"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "krl-decl-poss"
    }
  ],
  "lang": "Karelian",
  "lang_code": "krl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "female animal"
      ],
      "id": "en-emä-krl-noun-LtCApKdV",
      "links": [
        [
          "female",
          "female"
        ],
        [
          "animal",
          "animal"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "North Karelian",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "38 49 13",
          "kind": "other",
          "name": "Karelian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ovary (of a plant)"
      ],
      "id": "en-emä-krl-noun-wAyPLbJE",
      "links": [
        [
          "ovary",
          "ovary"
        ]
      ],
      "qualifier": "North Karelian",
      "raw_glosses": [
        "(North Karelian) ovary (of a plant)"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "North Karelian",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "synonym of muamo"
      ],
      "id": "en-emä-krl-noun-h48j~FpY",
      "links": [
        [
          "muamo",
          "muamo#Karelian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(North Karelian or dialectal or archaic) synonym of muamo"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "muamo"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈemæ/"
    }
  ],
  "word": "emä"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0",
      "kind": "other",
      "langcode": "vot",
      "name": "Family",
      "orig": "vot:Family",
      "parents": [],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*emä",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/emä"
    ],
    [
      "*emä",
      "Reconstruction:Proto-Uralic/emä"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*emä"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *emä",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*emä"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *emä",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *emä, from Proto-Uralic *emä.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-decl/päive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "VIII/päive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "emä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emäd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emije",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emiit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emäse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emiise",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emäz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emiiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäss",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emiiss",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "emälle",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emiille",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "emäll",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emiill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emält",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emiilt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "emässi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiissi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "For dialectal differences between case endings",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nominative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "the genitive.",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
      "source": "inflection"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "var": ""
      },
      "expansion": "emä",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "emä",
      "name": "vot-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "e‧mä"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "e‧mä"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "id": "en-emä-vot-noun-zwYi7ypm",
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 2 6 2 2 34 34 5 2 2 2 10",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 4 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "10 90",
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 85",
          "kind": "other",
          "name": "Votic päive-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a (large) hole in the ice through which a seine may be pulled or dragged"
      ],
      "id": "en-emä-vot-noun-6cbDnKUH",
      "links": [
        [
          "hole",
          "hole"
        ],
        [
          "ice",
          "ice"
        ],
        [
          "seine",
          "seine"
        ],
        [
          "pull",
          "pull"
        ],
        [
          "drag",
          "drag"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "emäavanto"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈemæ/",
      "note": "Luutsa, Liivčülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈemʲæ]",
      "note": "Luutsa, Liivčülä"
    },
    {
      "ipa": "/ˈemæ/",
      "note": "Jõgõperä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈemʲæ]",
      "note": "Jõgõperä"
    },
    {
      "ipa": "/ˈemæ/",
      "note": "Central Votic"
    },
    {
      "ipa": "[ˈemæ]",
      "note": "Central Votic"
    },
    {
      "ipa": "/ˈemæ/",
      "note": "Eastern Votic"
    },
    {
      "ipa": "[ˈemæ]",
      "note": "Eastern Votic"
    },
    {
      "rhymes": "-emæ"
    }
  ],
  "word": "emä"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Proto-Samic",
      "lang_code": "smi-pro",
      "word": "*eamē"
    },
    {
      "lang": "Proto-Finnic",
      "lang_code": "urj-fin-pro",
      "word": "*emä"
    },
    {
      "lang": "Proto-Samoyedic",
      "lang_code": "syd-pro",
      "word": "*ämä"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Hungarian",
          "lang_code": "hu",
          "sense": "sow",
          "word": "eme"
        },
        {
          "lang": "Hungarian",
          "lang_code": "hu",
          "raw_tags": [
            "reshaped by analogy or addition of morphemes"
          ],
          "word": "emse"
        }
      ],
      "lang": "Ugric",
      "lang_code": "unknown"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*emä",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Uralic",
  "lang_code": "urj-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Uralic/emä",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Uralic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "id": "en-emä-urj-pro-noun-zwYi7ypm",
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Uralic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "woman"
      ],
      "id": "en-emä-urj-pro-noun-zy5b~x7w",
      "links": [
        [
          "woman",
          "woman"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "emä"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "ema"
    },
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "word": "emä"
    },
    {
      "lang": "Ingrian",
      "lang_code": "izh",
      "word": "emä"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "North Karelian",
          "lang_code": "krl-nor",
          "word": "emä"
        },
        {
          "lang": "South Karelian",
          "lang_code": "krl-sou",
          "word": "emä"
        }
      ],
      "lang": "Karelian",
      "lang_code": "krl"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "word": "jemā"
    },
    {
      "lang": "Livvi",
      "lang_code": "olo",
      "word": "emä"
    },
    {
      "lang": "Ludian",
      "lang_code": "lud",
      "word": "emä"
    },
    {
      "lang": "Veps",
      "lang_code": "vep",
      "word": "ema"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "imä"
    },
    {
      "lang": "Votic",
      "lang_code": "vot",
      "word": "emä"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*emä",
      "Reconstruction:Proto-Uralic/emä"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*emä"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *emä",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic *emä.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "emä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emät",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emän",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emät",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emän",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emäden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emeiden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emädä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeidä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emässä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emähnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeissä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emeihnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emästä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeistä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emähen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeihen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emällä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeillä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emältä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeiltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emälen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emälek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeilen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emeilek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emänä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeinä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emäksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emeiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emän",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emein",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emänek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeinek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emättä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeittä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "emä"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/emä",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/a-ei",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "emäkko"
        },
        {
          "word": "emäntä"
        },
        {
          "word": "emintimä"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "id": "en-emä-urj-fin-pro-noun-zwYi7ypm",
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "*äitei"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "emä"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish koira-type nominals",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Uralic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Uralic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 4 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Finnish/emæ",
    "Rhymes:Finnish/emæ/2 syllables",
    "fi:Family",
    "vot:Family"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "emakko"
    },
    {
      "word": "emi"
    },
    {
      "word": "emintimä"
    },
    {
      "word": "emo"
    },
    {
      "word": "emäkki"
    },
    {
      "word": "emäntä"
    },
    {
      "word": "emäs"
    },
    {
      "word": "emätin"
    },
    {
      "word": "emätti"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emäalus"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emäfunktio"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emäjoki"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emäkallio"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emäkarhu"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emäkaupunki"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emäkirkko"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emäkylä"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emälaiva"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emälammas"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emälippu"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emäliuos"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emämaa"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emämunaus"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emäpitäjä"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emäputki"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emäpuu"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emäseurakunta"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emäsika"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emätila"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emävale"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emävalhe"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "emäyhtiö"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "etikkaemä"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "itiöemä"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "metsänemä"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*emä",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/emä"
    ],
    [
      "ema",
      "ema#Estonian"
    ],
    [
      "*emä",
      "Reconstruction:Proto-Uralic/emä"
    ],
    [
      "eme",
      "eme#Hungarian"
    ],
    [
      "небя",
      "небя#Tundra_Nenets"
    ],
    [
      "äiti",
      "äiti#Finnish"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*emä"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *emä",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "ema"
      },
      "expansion": "Estonian ema",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*emä"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *emä",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "eme",
        "3": "",
        "4": "sow"
      },
      "expansion": "Hungarian eme (“sow”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yrk-tun",
        "2": "небя"
      },
      "expansion": "Tundra Nenets небя (nyebya)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mother (of a person)"
      },
      "expansion": "“mother (of a person)”",
      "name": "m-g"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *emä (compare Estonian ema), from Proto-Uralic *emä (compare Hungarian eme (“sow”), Tundra Nenets небя (nyebya)).\nMostly displaced in the sense “mother (of a person)” by the borrowed äiti.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "10/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "emä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emät",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emät",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emän",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emät",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emän",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emäin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "emää",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emässä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emästä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emällä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emältä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emälle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emänä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eminä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emäksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emättä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "10/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "emäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "rare",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emääni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emässäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emästäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emääni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emälläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emältäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emälleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emänäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "eminäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäkseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emättäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "emäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "rare",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emääsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emässäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emästäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emääsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emälläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emältäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emällesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emänäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "eminäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emättäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "eminesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "emämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "emäämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emässämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emästämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emällämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emältämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emällemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emänämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "eminämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emättämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "eminemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "emänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "rare",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emässänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emästänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emällänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emältänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emällenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eminänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emättänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eminenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "emänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "rare",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emässään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emässänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emästään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emästänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emällään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emällänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emältään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emältänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emälleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emällensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emänänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eminään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eminänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäkseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emäksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emättään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emättänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eminensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "emä",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "emä",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "em",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-koira"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "emo"
    },
    {
      "word": "isä"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with archaic senses"
      ],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(archaic) mother"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "äiti"
        }
      ],
      "tags": [
        "archaic"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mother of an animal, dam"
      ],
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ],
        [
          "dam",
          "dam"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with archaic senses"
      ],
      "glosses": [
        "womb"
      ],
      "links": [
        [
          "womb",
          "womb"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(archaic) womb"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kohtu"
        }
      ],
      "tags": [
        "archaic"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              6
            ]
          ],
          "english": "motherland",
          "text": "emämaa",
          "translation": "motherland",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              6
            ]
          ],
          "english": "parent tree",
          "text": "emäpuu",
          "translation": "parent tree",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              4
            ]
          ],
          "english": "headtube",
          "text": "emäputki",
          "translation": "headtube",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "english": "whopper (big lie)",
          "text": "emävale",
          "translation": "whopper (big lie)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mother, parent, head, major"
      ],
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ],
        [
          "parent",
          "parent"
        ],
        [
          "head",
          "head"
        ],
        [
          "major",
          "major"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(as modifier) mother, parent, head, major"
      ],
      "raw_tags": [
        "as modifier"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈemæ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞mæ]"
    },
    {
      "rhymes": "-emæ"
    }
  ],
  "word": "emä"
}

{
  "categories": [
    "Ingrian entries with incorrect language header",
    "Ingrian lemmas",
    "Ingrian nouns",
    "Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 4 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Ingrian/emæ",
    "Rhymes:Ingrian/emæ/2 syllables",
    "izh:Female family members",
    "izh:Parents",
    "vot:Family"
  ],
  "coordinate_terms": [
    {
      "word": "isä"
    },
    {
      "word": "taatta"
    },
    {
      "word": "ätti"
    },
    {
      "sense": "folk poetic",
      "word": "iso"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "emikko"
    },
    {
      "word": "emo"
    },
    {
      "word": "emäavanto"
    },
    {
      "word": "emäin"
    },
    {
      "word": "emäjuuri"
    },
    {
      "word": "emäkana"
    },
    {
      "word": "emäkasvo"
    },
    {
      "word": "emälaine"
    },
    {
      "word": "emälammas"
    },
    {
      "word": "emämaa"
    },
    {
      "word": "emämuna"
    },
    {
      "word": "emänain"
    },
    {
      "word": "emänoora"
    },
    {
      "word": "emäpuu"
    },
    {
      "word": "emätöin"
    },
    {
      "word": "metsäemä"
    },
    {
      "word": "vesiemä"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*emä",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/emä"
    ],
    [
      "emä",
      "emä#Finnish"
    ],
    [
      "ema",
      "ema#Estonian"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*emä"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *emä",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "emä"
      },
      "expansion": "Finnish emä",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "ema"
      },
      "expansion": "Estonian ema",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *emä. Cognates include Finnish emä and Estonian ema.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "emä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emät",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emän",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emmiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmää",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emmiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmää",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emmii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emäs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäst",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "emälle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "emäl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emält",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "emäks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emännä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eminnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "emmiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "emänt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "emä",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "e‧mä"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "e‧mä"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ingrian terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              7,
              10
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              6
            ]
          ],
          "english": "Mother stands still and doesn't know, what she should do first:",
          "ref": "1936, D. I. Efimov, Lukukirja: Inkeroisia alkușkouluja vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 27:",
          "text": "Seisoo emä i ei tiijä, mitä hänelle enstää tehä:",
          "translation": "Mother stands still and doesn't know, what she should do first:",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "emänoora"
        }
      ],
      "categories": [
        "Ingrian short forms"
      ],
      "glosses": [
        "short for emänoora"
      ],
      "links": [
        [
          "emänoora",
          "emänoora#Ingrian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "emäavanto"
        }
      ],
      "categories": [
        "Ingrian short forms"
      ],
      "glosses": [
        "short for emäavanto"
      ],
      "links": [
        [
          "emäavanto",
          "emäavanto#Ingrian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈemæ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞mæˑ]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈemæ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞mæˑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈemæ/",
      "tags": [
        "Hevaha"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞mæˑ]",
      "tags": [
        "Hevaha"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-emæ"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "emo"
    }
  ],
  "word": "emä"
}

{
  "categories": [
    "Karelian entries with incorrect language header",
    "Karelian lemmas",
    "Karelian nouns",
    "Karelian terms derived from Proto-Finnic",
    "Karelian terms derived from Proto-Uralic",
    "Karelian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Karelian terms inherited from Proto-Uralic",
    "Pages with 4 entries",
    "Pages with entries",
    "vot:Family"
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*emä",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/emä"
    ],
    [
      "emä",
      "emä#Finnish"
    ],
    [
      "ema",
      "ema#Veps"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "urj-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*emä",
        "4": "",
        "5": "mother"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *emä (“mother”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "emä"
      },
      "expansion": "Finnish emä",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "ema"
      },
      "expansion": "Veps ema",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *emä (“mother”). Cognates include Finnish emä and Veps ema.",
  "forms": [
    {
      "form": "emän",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "emyä",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiä",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-V/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "emä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emät",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "emän",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "emyä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative"
      ]
    },
    {
      "form": "emäššä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäštä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "emällä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emältä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "emäkši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emänä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eminä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emineh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "emättä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-T/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "emä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emät",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "emän",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "emiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative"
      ]
    },
    {
      "form": "emäššä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäštä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "emällä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäldä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emildä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "emäkši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emänä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eminä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "emänke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eminke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "emättä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäčči",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "emičči",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-poss",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "emäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "emäh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "emän",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "emyä//emiä",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f3request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "emä (genitive emän, partitive emyä /emiä)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "emän",
        "2": "emyä//emiä"
      },
      "expansion": "emä (genitive emän, partitive emyä /emiä)",
      "name": "krl-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "emä"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "m"
      },
      "name": "krl-decl-V/koira"
    },
    {
      "args": {
        "1": "emä",
        "10": "emänä",
        "11": "-",
        "12": "emättä",
        "13": "-",
        "14": "emät",
        "15": "emien",
        "16": "emie",
        "17": "emih",
        "18": "emissä",
        "19": "emistä",
        "2": "emän",
        "20": "emillä",
        "21": "emiltä",
        "22": "emiksi",
        "23": "eminä",
        "24": "emineh",
        "25": "emittä",
        "26": "-",
        "27": "emin",
        "3": "emyä",
        "4": "emäh",
        "5": "emäššä",
        "6": "emäštä",
        "7": "emällä",
        "8": "emältä",
        "9": "emäkši",
        "d": "V",
        "type": "type 5/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">koira</i>, no gradation"
      },
      "name": "krl-decl-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "m"
      },
      "name": "krl-decl-T/koira"
    },
    {
      "args": {
        "1": "emä",
        "10": "emänä",
        "11": "emänke",
        "12": "emättä",
        "13": "emäčči",
        "14": "emät",
        "15": "emin",
        "16": "emie",
        "17": "emih",
        "18": "emissä",
        "19": "emistä",
        "2": "emän",
        "20": "emillä",
        "21": "emildä",
        "22": "emiksi",
        "23": "eminä",
        "24": "eminke",
        "25": "emittä",
        "26": "emičči",
        "27": "emin",
        "3": "emiä",
        "4": "emäh",
        "5": "emäššä",
        "6": "emäštä",
        "7": "emällä",
        "8": "emäldä",
        "9": "emäkši",
        "d": "T",
        "type": "type 5/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">koira</i>, no gradation"
      },
      "name": "krl-decl-table"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "krl-decl-poss"
    }
  ],
  "lang": "Karelian",
  "lang_code": "krl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "female animal"
      ],
      "links": [
        [
          "female",
          "female"
        ],
        [
          "animal",
          "animal"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "North Karelian"
      ],
      "glosses": [
        "ovary (of a plant)"
      ],
      "links": [
        [
          "ovary",
          "ovary"
        ]
      ],
      "qualifier": "North Karelian",
      "raw_glosses": [
        "(North Karelian) ovary (of a plant)"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Karelian dialectal terms",
        "Karelian terms with archaic senses",
        "North Karelian"
      ],
      "glosses": [
        "synonym of muamo"
      ],
      "links": [
        [
          "muamo",
          "muamo#Karelian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(North Karelian or dialectal or archaic) synonym of muamo"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "muamo"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈemæ/"
    }
  ],
  "word": "emä"
}

{
  "derived": [
    {
      "word": "emäkko"
    },
    {
      "word": "emäntä"
    },
    {
      "word": "emintimä"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "ema"
    },
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "word": "emä"
    },
    {
      "lang": "Ingrian",
      "lang_code": "izh",
      "word": "emä"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "North Karelian",
          "lang_code": "krl-nor",
          "word": "emä"
        },
        {
          "lang": "South Karelian",
          "lang_code": "krl-sou",
          "word": "emä"
        }
      ],
      "lang": "Karelian",
      "lang_code": "krl"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "word": "jemā"
    },
    {
      "lang": "Livvi",
      "lang_code": "olo",
      "word": "emä"
    },
    {
      "lang": "Ludian",
      "lang_code": "lud",
      "word": "emä"
    },
    {
      "lang": "Veps",
      "lang_code": "vep",
      "word": "ema"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "imä"
    },
    {
      "lang": "Votic",
      "lang_code": "vot",
      "word": "emä"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*emä",
      "Reconstruction:Proto-Uralic/emä"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*emä"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *emä",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic *emä.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "emä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emät",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emän",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emät",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emän",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emäden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emeiden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emädä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeidä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emässä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emähnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeissä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emeihnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emästä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeistä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emähen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeihen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emällä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeillä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emältä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeiltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emälen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emälek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeilen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emeilek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emänä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeinä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emäksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emeiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emän",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emein",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emänek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeinek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emättä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emeittä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "emä"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/emä",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
        "Proto-Finnic lemmas",
        "Proto-Finnic nominals by type/a-ei",
        "Proto-Finnic nouns",
        "Proto-Finnic terms derived from Proto-Uralic",
        "Proto-Finnic terms inherited from Proto-Uralic",
        "urj-fin-pro:Family"
      ],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "*äitei"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "emä"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Proto-Uralic entries with incorrect language header",
    "Proto-Uralic lemmas",
    "Proto-Uralic nouns"
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Proto-Samic",
      "lang_code": "smi-pro",
      "word": "*eamē"
    },
    {
      "lang": "Proto-Finnic",
      "lang_code": "urj-fin-pro",
      "word": "*emä"
    },
    {
      "lang": "Proto-Samoyedic",
      "lang_code": "syd-pro",
      "word": "*ämä"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Hungarian",
          "lang_code": "hu",
          "sense": "sow",
          "word": "eme"
        },
        {
          "lang": "Hungarian",
          "lang_code": "hu",
          "raw_tags": [
            "reshaped by analogy or addition of morphemes"
          ],
          "word": "emse"
        }
      ],
      "lang": "Ugric",
      "lang_code": "unknown"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*emä",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Uralic",
  "lang_code": "urj-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Uralic/emä",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "urj-pro:Family members"
      ],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "woman"
      ],
      "links": [
        [
          "woman",
          "woman"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "emä"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 4 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Votic/emæ",
    "Rhymes:Votic/emæ/2 syllables",
    "Votic entries with incorrect language header",
    "Votic lemmas",
    "Votic nouns",
    "Votic päive-type nominals",
    "Votic terms derived from Proto-Finnic",
    "Votic terms derived from Proto-Uralic",
    "Votic terms inherited from Proto-Finnic",
    "Votic terms with IPA pronunciation",
    "vot:Family"
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*emä",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/emä"
    ],
    [
      "*emä",
      "Reconstruction:Proto-Uralic/emä"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*emä"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *emä",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*emä"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *emä",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *emä, from Proto-Uralic *emä.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-decl/päive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "VIII/päive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "emä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emäd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emije",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emiit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emäse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "emiise",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emäz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emiiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emäss",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emiiss",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "emälle",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emiille",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "emäll",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emiill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "emält",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emiilt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "emässi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "emiissi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "For dialectal differences between case endings",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nominative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "the genitive.",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
      "source": "inflection"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "var": ""
      },
      "expansion": "emä",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "emä",
      "name": "vot-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "e‧mä"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "e‧mä"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "a (large) hole in the ice through which a seine may be pulled or dragged"
      ],
      "links": [
        [
          "hole",
          "hole"
        ],
        [
          "ice",
          "ice"
        ],
        [
          "seine",
          "seine"
        ],
        [
          "pull",
          "pull"
        ],
        [
          "drag",
          "drag"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "emäavanto"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈemæ/",
      "note": "Luutsa, Liivčülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈemʲæ]",
      "note": "Luutsa, Liivčülä"
    },
    {
      "ipa": "/ˈemæ/",
      "note": "Jõgõperä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈemʲæ]",
      "note": "Jõgõperä"
    },
    {
      "ipa": "/ˈemæ/",
      "note": "Central Votic"
    },
    {
      "ipa": "[ˈemæ]",
      "note": "Central Votic"
    },
    {
      "ipa": "/ˈemæ/",
      "note": "Eastern Votic"
    },
    {
      "ipa": "[ˈemæ]",
      "note": "Eastern Votic"
    },
    {
      "rhymes": "-emæ"
    }
  ],
  "word": "emä"
}

Download raw JSONL data for emä meaning in All languages combined (50.9kB)

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: North Karelian or dialectal or archaic",
  "path": [
    "emä"
  ],
  "section": "Karelian",
  "subsection": "noun",
  "title": "emä",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: North Karelian or dialectal or archaic",
  "path": [
    "emä"
  ],
  "section": "Karelian",
  "subsection": "noun",
  "title": "emä",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2530",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Karelian]; cleaned text: ^(*)) Possessive forms are very rare for adjectives and only used in substantivised clauses., style: background: var(--wikt-palette-green-1, #e2f6e2);font-size:smaller;max-width:22em;text-align:left////NodeKind.TABLE_CELL",
  "path": [
    "emä"
  ],
  "section": "Karelian",
  "subsection": "noun",
  "title": "emä",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for 'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
  "path": [
    "emä"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "emä",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for dummy-ignored-text-cell",
  "path": [
    "emä"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "emä",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for For dialectal differences between case endings",
  "path": [
    "emä"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "emä",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for dummy-ignored-text-cell",
  "path": [
    "emä"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "emä",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for the genitive.",
  "path": [
    "emä"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "emä",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
  "path": [
    "emä"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "emä",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-03 from the enwiktionary dump dated 2026-09-02 using wiktextract (1a05e46 and e3d6d4e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.